Muinsuskaitsepäevad “Peidus pärand”

9.-12. september toimuvad Muinsuskaitsepäevad “Peidus pärand”, mille raames on külastajatele lahti paljud pärandipaigad üle Eesti, et rääkida huvilistele oma lugu. Muinsuskaitsepäevad on kord aastas üle kogu Eesti toimuv festival, millega tutvustatakse meid igapäevaselt ümbritsevat rikast ja mitmekesist kultuuripärandit. Ühe nädalavahetuse jooksul on avatud majad ja mälupaigad, toimuvad ekskursioonid ja töötoad ning palju muud huvitavat kodukandi pärandi ja ajaloo tutvustamiseks ja mõistmiseks.

Programm Põltsamaal

9. september, neljapäev

kl 16-18 Põnevad minituurid „Mis on peidus Põltsamaa lossi varemetes?“ | Lembit Paal
Põltsamaa lossihoovis, kokku toimub 4 tuuri,
üks retk kestab ca 30 min

Saab näha varinguladestustest väljapuhastatud lossivaremeid ja kuulda alanud ehitustööde kohta.
Pane tähele! Ohutuse tagamiseks piirame gruppide suurust kuni 10 inimesele, seetõttu palume tuuridele ette registreeruda. Registreeru siin!


10. september, reede

kl 15-16 Eesti ühe tuntuima kunstiajaloolase Jüri Kuuskemaa loeng „Põltsamaa linnus ja leiud“
Põltsamaa lossi rokokoosaalis

Rahvusvaheliselt hinnatud ajaloolane on mitmete muinsuskaitse- ja ajalooteemalisi raamatute autor ning teinud palju raadiosaateid. Oma pika karjääri jooksul on ta töötanud ka Põltsamaa lossi arheoloogilistel kaevamistöödel. Tema üks uurimishuvi on olnud Põltsamaa portselan.

Loengul osalemiseks on vajalik etteregistreerimine! Kohtade arv piiratud! Registreeru siin!


11. september, laupäev

kl 12-13 Põltsamaa saksa kalmistut tutvustav ringkäik | Kadri Tael
Pikk tn 3, Põltsamaa

Põltsamaa saksa kalmistu on üks asula kasvamisele ja arengule kaasaaidanud isikute viimne puhkepaik. Kalmistupargimiljöö ka üldilme on väga paljus säilinud, arvestades selle paiga mahajäetust alates 1940.aastatest. Terviklikult säilinud esinduslik kalmistu on ka Põltsamaa kihelkonna aja- ja kultuuriloo ning kalmistukultuuri arengu suurepärane näide. Sisaldades eriilmelisi kabeleid, hauakujunduse eri etappe ja andes ülevaate nii metalli- kui kivitöö meistrite tööst läbi pooleteise sajandi. Pikalt unustuses olnud kalmistut tutvustav ringkäik avab senini vähem teadvustatud kalmistut ja tema väärtusi. Oodatud on kõik  pärandi- ja koduloohuvilised! Ringkäigule pole vaja ette registreeruda.


12. september, pühapäev

kl 12-13 Rutikvere mõisa (ka Kütimäe) kalmistut tutvustav ringkäik | Kadri Tael, Lembit Paal
Arisvere küla, Jõgeva maakond

Rutikvere mõisa kalmistu on Rutikvere von Pistohlkorside viimne puhkepaik. Ligi 150 aastat vana kalmistu on oma eraldatuses veel vähe avastatud. Kalmistumiljöö on säilinud terviklikult, neogooti stiilis matusekabeli ja kunstiväärtuslike hauatähistega matmispaik on oma autentsuses avastamist väärt. Ringkäik avab senini vähem teadvustatud kalmistut ja tema minevikku. Oodatud on kõik pärandi- ja koduloohuvilised! Ringkäigule pole vaja ette registreeruda.

Kõigist sündmustest osavõtt on TASUTA!


Vaata “Peidus pärandi” sündmusi üle Eesti SIIT!