Mälestuste kogumise kampaania

KES MIDA MÄLETAB?
Kogume kokku kolhoosiaegse mälu!


Hea Põltsamaa Muuseumi sõber ja ajaloohuviline!

Oleme Põltsamaa Muuseumis alustanud uue püsinäituse ettevalmistamisega. See käsitleb nõukogude perioodi meie piirkonnas – Põltsamaa vallas. Sisuka ekspositsiooni loomisel saab seekord kaasa rääkida igaüks, kel sellest ajast huvitavaid mälestusi tallel. Kutsumegi Põltsamaa ja ümbruskonna rahvast üles oma kogemusi ja meenutusi meiega jagama.

Ootame lugusid, faktilisi kirjeldusi, fotosid (ja ehk ka videomaterjale) Põltsamaa piirkonna töö- ja argielust ning kolhooside, sovhooside, toidukombinaatide ja EPT majandustegevusest ja eluolust perioodil 1945-1991.

Näitus keskendub Põltsamaa piirkonna põllumajandusele ja toidutootmisele, kuna sellel on Põltsamaa ajaloos märkimisväärne roll. Kuulsust on paigale toonud erinevad suurettevõtted ja majandid: ETKVL, Piimatööstus, EPT, Adavere näidissovhoos, Põdra ja Saduküla sovhoos, Pajusi, Lustivere, M. Lillevere nimeline ja Rahva Hääle kolhoos, Sakala Tõulinnukasvatus. Nende ümber koondus kogu toonane elu, olu ja majandus.

Millest kirjutada?

Teemade ring ei ole piiratud. Kui oled sel ajastul elanud või töötanud, on Sul kindlasti mõni oma lugu rääkida. Mõned märgusõnad mälestuste elustamiseks:

Milline majand või suurettevõte korraldas töö- ja puhkeelu Sinu tänases kodukohas ja millega seal peamiselt tegeleti? Põllumajandus, seakasvatus, karjakasvatus, loomade kollektiviseerimine jne? Kuidas plaane täideti? Kuidas töö eest tunnustati, milliseid hüvesid pakuti ja preemiaid jagati? Kuidas karistati? Kuidas tehnikat uuendati ja sortimenti laiendati? Kuidas inimeste toitlustamist korraldati ja nende tervise eest hoolitseti? Kuidas laagrites oldi ja komandeeringus käidi? Kuidas pidusid ja suvepäevi peeti ning muidu vaba aega veedeti? Kuidas EÜE, EÕM ja TPL hakkama said? Ja sedagi, kuidas see kolhoosi köis ka lohises… Mille üle kõige rohkem imestad või mida hea sõnaga meenutad, kui möödunule tagasi vaatad? Ja mis on sellest kõigest tänaseks saanud või alles jäänud?

Kuidas esitada?

Mälestused palume saata digitaalselt e-postile muuseum@poltsamaa.ee või paberkandjal aadressile Lossi 1b, Põltsamaa linn, 48103 (Põltsamaa Muuseum). Meenutused võib ka ise muuseumisse kohale tuua.

Mälestuste autoril palume saadetisele lisada oma nimi, vanus ja kontaktandmed. Lisatud originaalfotod jm materjalid tagastatakse soovi korral (palume lisada vastav märge).

Mälestuste esitamise tähtaeg: 31. juuli 2021.
Lisaküsimuste korral kirjuta muuseum@poltsamaa.ee või helista tel 526 3930.

Tublimaid kirjutajaid tunnustatakse esemeliste auhindadega.

Fotosid Põltsamaa Muuseumi fotokogust: