9. septembril saab Põltsamaa kirikus näha uut kirikuvaipa

9. septembril saab Põltsamaa kirikus näha uut kirikuvaipa

Põltsamaa kirikus 9. septembril kell 17.00 algaval tänuüritusel saab näha viie aasta jooksul valminud 75m pikkust uut kirikuvaipa.

Põltsamaa käsitöömeistri Kersti Poogi käe all valminud vaip on kootud kangastelgedel lõimeripstehnikas. Erakordseks teeb töö see, et vaip on valminud käsitsi.

„Ehitasime selleks tööks sobivad kangasteljed ja otsisime välja parimad materjalid,“ ütles Pook. Meistrit nõustas lõimeripstehnikas vaipu uurinud Veinika Västrik, kes on lõpetanud folkloristina Tartu Ülikooli ning õpetab kangastelgedel kudumist Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonnas.

Uus kirikuvaip valmis kahes osas. Põhivaip ja selle juurde kuuluvad lisad valmisid 2021. aasta kevadel. Seejärel alustas meister altari astmete vaipade valmistamist, mis valmisid 2023. aasta suvel.

„Kui sain valmis põhivaiba, siis otsustas kirik, et nii suurt ja ilusat vaipa ei panda maha enne kui uuendatud on ka altari astmete vaibad,“ ütles Pook. Seepärast jäi esimene osa tööst ootama lahtirullimist kiriku altari kõrvale.

Uute vaipade kogupikkus on 75 meetrit ja kaal ligi 330 kg.

Põltsamaa kiriku senine vaip valmis kohalike naiste kootuna 1957. aastal Rudolf Sepa kavandite järgi.

Kersti Pook on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia Rahvusliku tekstiili eriala. Ta on Põltsamaa lossihoovis tegutseva Kersti Kangrukoja perenaine.

EELK Põltsamaa Niguliste kirikule Põhivaiba valmimise eest pälvis ta 2020.aastal Eesti Kultuurkapitali Maakonna Tegu preemia. 2021. aastal Eesti Kultuurikapitali Jõgevamaa ekspertgrupi aastapreemia.

Rohkem infot:
Kersti Pook
Tel. 5156980