Rahvusliku metallitöö eriala neljanda kursuse üliõpilaste väljapanek muinasaja ehetest on inspireeritud mitmest allikast: Rooma rauaaegsed ehted, viikingite kultuur, komi-permi figuraalsed metallesemed ja meie oma soome-ugri pärand. Eesmärgiks on näidata erinevates tehnikates valminud ehteid ja nende valmimisprotsessi.
Katsetamine on õppetöö oluline osa, mis pakub alati palju üllatusi ning avastamisrõõmu. Eksponaatide hulgas on koopiaid ja rekonstruktsioone, samuti omaloomingulisi ehteid, mis on eelpool mainitud allikatest inspireeritud.
Enamik ehteid on valminud kaduva vaha meetodil. Vahamudelite valmistamisel on kasutatud nii kaasaegset mudelivaha kui ka mesilasvaha, mida on selleks otstarbeks tarvitatud juba mitu tuhat aastat.
Muinasaja ehtele oli iseloomulik erinevate metallide koos kasutamine, mille tulemusena said ehted mitmevärvilised. Nii on siinses piirkonnas rohkem kui 1000 aastat osa ehteteid kaetud õhukese hõbelehega. Selle teguviisi põhjuseks oli asjaolu, et hõbedast ehted olid ihaldusväärsed, aga väga kallid. Ka hõbelehega kaetud ehteid peeti kauniks ning kanti uhkusega.
Ehteid valmistasid:
Eesi Rosenberg, Gert Evert, Kaie Konsap, Ly Sameli ja Reelika Ilves.
Vahamudelite valmistamist juhendas Indrek Jets, valumeistriks oli Toomas Mägi.
Näitus on avatud Põltsamaa Lossi Meistritemaja Galeriis 10. märts – 15. juuni E-L kl 10-17. Sissepääs tasuta. Tule julgesti uudistama!