Sarnaselt muu Euroopaga kuulus palveränd ka Liivimaal keskaegse eluolu juurde. Siit mindi nii kaugel kui ka lähedal asuvaisse pühapaikadesse, võõrsilt tulnud palverändurid külastasid omakorda siinseid rohkem või vähem tuntud kohti Vastseliinast Kastre linnuseni. Kõik see jättis omaaegsesse ainelisse kultuuri erinevaid jälgi, alustades kunstiteostest ja argiesemetel kasutatud sümboolikast ning lõpetades palverändurite rõivastuse ja reisilt kaasa toodud suveniiridega.
Käesolev näitus võtab kokku keskaegse Liivimaa asjaomase ainese, tuues esmakordselt avalikkuse ette lõviosa Eestist-Lätist teada olevatest palverännuga seotud leidudest ühes kirjaliku-kunstilise pärandiga. Selle tulemusena selgub, et meie isiklikust vagadusest kantud palverännukultuur oli seniarvatust oluliselt rikkam nii käidud kohtade kui ka palverännupraktikate poolest.
Eksponaadid: Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituut, Tallinna Linnamuuseum, Tartu Linnamuuseum, Pärnu Muuseum, Cēsise ajaloo- ja kunstimuuseum, Kuldīga muuseum, Riia ajaloo ja meresõidu muuseum, Turaida muuseum-kaitseala, Mecklenburg-Vorpommerni liidumaa kultuuri- ja muinsuskaitseamet
Kuraator: Erki Russow (Tallinna Ülikool)
Näituse kujundus: Villu Plink
Graafiline disain: Jaana Ratas
Näitus on avatud Põltsamaa Lossi väravahoones 12.10-12.12.2024, külastamine T-P kl 10-18. Näitusealale pääseb muuseumipiletiga.