Sel suvel toimus üle-eestiline külastusmäng „Unustatud mõisad“ juba 20. korda. Põltsamaa piirkonnas sai viie külastuspäeva jooksul osaleda giidiga ekskursioonil Adavere mõisas, Pajusi mõisas, Puurmani mõisas ja Põltsamaa lossis.
Külastusmängu raames avasid 34 ajaloolist hoonet üle Eesti oma uksed, et tutvustada huvilistele oma hoonete väärikat lugu. Igal täistunnil, kl 10-18, toimusid giidiga jalutuskäigud, avatud olid kohvikud ning mõisates toimusid kaunid kontserdid.
Mõisatuurid põimusid muusika, teatri ja tantsuga
Pajusis töötas külastuspäevade ajal mõisakohvik, musitseeris terve päeva vältel oma noor vallatu mõisamuusik Tommi Laanemäe, sai osta kohalikku käsitööd ja avatud taludele mõeldes oli hoovi peal imetlemiseks ka kanaema tibukestega. “Imeline Mõisakontsert toimus meil 21. juulil Pajusi rahvamajas ehk mõisa peamajas. Lavale astus Alexander Motovilovi kvartett. Kontsert oli tõesti liigutav ja imelise professionaalse muusikalise sisuga,” kirjeldab Pajusi rahvamaja kultuurijuht Maia Lepiste. “Mõisaklaver pole kunagi nii hästi kõlanud.” Viimasel külastuspäeval pakkus tuuritajatele lisaelamuse aga Pajusi Teatri ja Alle-Saija teatristuudio ühistööna valminud lavastus “Pikk tee koju”.
Pajusi mõisat käis kõigi külastuspäevade jooksul uudistamas 217 külalist, lisaks veel mõisakontserdi publik. Huvilisi võtsid vastu 3 giidi, töötas veel 3-liikmeline meeskond registreerimise, info ja kohviku juures.
Ka Adaveres said külastajad nautida kontserte, mis olid täis muusikat ja tantsu – kõlas kammermuusika, Hedvig Hansoni kontsert ning rahvatantsu tõi lavale sügisel oma 10. sünnipäeva tähistav Adavere naisrühm Addafer. “Tore, et meil on välja kujunenud oma fännid, kes igal aastal meid külastavad ja ikka rõõmsalt meie juurest lahkuvad, et järgmisel aastal tagasi tulla. Eriline rõõm on, kui meile tulevad külla kaugest ajast vilistlased, kes oma mälestusi lahkesti jagavad,” räägib Adavere kultuurikorraldaja Evi Rohtla.
Adavere mõisat külastas 5 külastusmängu päeva jooksul kokku 185 inimest, lisaks kontsertide publik. Huvilisi oli vastu võtmas 3 mõisagiidi.
Esmakordselt giidituur raadios otseülekandena
Põltsamaa lossis langesid külastuspäevad kokku kahe suvise suursündmusega – Põltsamaa Lossipäevaga ja Veinipäevaga. Viimasel neist toimus midagi esmakordset – mõisatuuri sai otseülekandena kuulata Põltsamaa Raadio vahendusel, ekskursiooni juhtis Kaur Saar. Tuur tutvustas külastajatele lossi kuulsusrikast ajalugu, viis kirikusse ja uhkesse rokokoosaali.
Põltsamaa lossi giid Grettel Liset Möldri sõnab, et tuuridel käinud inimesed olid väga sõbralikud ja positiivsed. “Kõige rohkem imestasid külastajad, kui kuulsid kolme põhjust, miks on Põltsamaa kirik eriline ja nägid pöörlevat altarimaali. See tekitas kohe küsimusi: “Millal maali keeratakse?”, “Kust maal pärit on?” jne,” räägib Grettel. “Samuti tulid paljud tuurile selleks, et näha rokokoosaali, kuhu pääsebki ainult koos giidiga või mõne sündmuse raames. Inimeste tagasiside tuuri lõpus oli alati väga positiivne ja kiidusõnad giiditöö eest andsid ka endale edaspidiseks head energiat juurde.”
Põltsamaa lossi giid ja muuseumipedagoog Raina Rumvolt, kes on lossis mõisamängu eestvedaja, kinnitab, et külastajad on tõesti uudishimulikud ja küsisid tuuride käigus agaralt
küsimusi: “Näiteks sooviti teada, mis on järgmine arendus või töö, mis lossis ette võetakse? Millal kaevu taastama hakatakse? Kas rokokootoad tulevad lossiruumidesse tagasi? Kes on need imekaunid lillepeenrad siia teinud?” Raina sõnul on mõisapäevad pikad, teinekord ka väsitavad, aga sellegipoolest põnevad. “Selles mängus kohtud paljude erinevate inimestega. Saad rääkida nelikümmend viis korda sama lugu, kõndida nelikümmend viis korda sama rada ja avad nelikümmend viis korda samu uksi. Arvan, et selles mängus osalemine ongi meie ülesanne – jagada kõigile meie Põltsamaa põnevaid lugusid.”
Põltsamaa lossi väisas viiel külastuspäeval kokku ligi 3000 inimest, nest 273 külalist osales mõisatuuridel. Huvilisi võtsid vastu 6 lossigiidi.
Puurmani mõis pakkus tuure ka soome keeles
Puurmani Mõisakooli külastas mängu raames pea 600 inimest, keda oli vastu võtmas 4 giidi. Külalisi oli nii lähedalt kui ka päris kaugelt – näiteks Soomest, Rootsist, Belgiast ja Ungarist.
Puurmani Mõisakooli direktori Helina Amuri sõnul kiideti nii koolihoonet kui giide: “Väga tihti mainiti, et meie koolis on kindlasti väga hoolivad ja mõistlikud õpilased, mida järeldati ruumide heast seisukorrast. Lisaks mõisaruumidele ja ajaloole tuntigi huvi kooli vastu ning märgiti väga tihti, et on suurepärane, et on veel selliseid hubaseid ja koduseid kogukonnakoole.” Kui klassikaliselt on mõisamängu tuurid üle Eesti siiski eesti keeles, siis Puurmani mõisas sai ekskursiooni nautida ka soome keeles. Neid viis läbi suure kogemuse ja teadmiste pagasiga õpetaja Lilio Võsu.
“Mõisapäevadel pakutakse Puurmanis alati kohvikus üht-teist paremat. Meie mõisakook „Krahvinna pisarad“ on alati olnud populaarne ning nii mõnigi iga-aastane külastaja küsis just seda kohvikust. Paaril korral juhtus, et kooki tuli poole päeva peal juurde küpsetada. Selliste ülesannetega saavad hakkama väga vähesed. Õnneks on meie kohviku perenaine Liia Kekorainen selleks võimeline ning sellist olukorda, et kohvikus midagi pakkuda pole, ei teki kunagi,” sõnas Helina.
Kõigi nelja mõisa giidid ja korraldusmeeskonnad tänavad oma armsaid külastajaid! Kohtumiseni järgmisel aastal Põltsamaa valla põnevate lugude keskel!
Teele Kaeramaa
Turismivaldkonna juht
Põltsamaa Vallavara OÜ